Mi az a csőtuner?

Először is tisztázzuk mi az a csőtuner mert már itt is nagyon sok kérdés felmerülhet.
A csőtuner nagyon egyszerűen fogalmazva, egy állítható súly amit a csövön helyezünk el. Többnyire a cső végén és kicsit előrébb vagy hátrébb állítva befolyásoljuk a cső lövés közbeni mozgását és lengését.

De mitől mozog/leng a cső?

Természetesen a nyilvánvaló okokon kívül. Mert nyilván a lövész bizonytalan mozgása/tartása egy másik probléma. Ezért a lövész hibáit ilyen teszteknél minimalizálni kell. Lehetőleg a maximálisan precíz alátámasztásra kell törekedni.
Nagyon egyszerűen. Lövés közben a csőben növekvő nyomás aminek az útját a még a csőben levő lövedék elzárja egy kis hullámot indít be ahogy a csőben halad előre és ez a hullám ahogy a lövedék elhagyja a csövet egy kis ostorcsapáshoz hasonló hullámban végződik. Ez a parányi harmonikus hullám már pont elég, hogy nagyobb távolságokon akár több cm-el is nőjön a szóráskép.
Néhány példa a cső mozgásokra a teljesség igénye nélkül. Természetesen ezek a mozgások és hullámok az alábbi animációkban erősen fel vannak nagyítva, de jól mutatják a folyamatot. És azt is hogy nagyon nem mindegy, hogy a lövedék a hullámmozgás melyik pillanatában hagyja el a csövet.

Nagyon sokfajta hullám keletkezhet. Ez függ a cső hosszától a huzagolástól a lőszer töltetétől (nyomástól), a lövedék súlyától, anyagától. Szóval millió apró tényező van ami befolyásolja és ezeket megszüntetni nem is tudjuk. Annyit tehetünk hogy a pontosságra káros hatását valahogy csökkentjük.

A MitaPoint csőtunernek pont az a szerepe, hogy ezt a hullámot összehangolja az adott lőszerrel és csillapítsa azt a parányi ostorcsapást. És lehetőleg a lövedék a hullámmozgás ugyanazon pontján hagyja el a csövet. Ez egy adott puskában még lőszerenként is változhat. Ezért szükséges egy lehetőleg stabil teljesítményű lőszer. Szerencsére ilyen lőszert találhatunk az olcsóbb árfekvésű márkák között is.
A lényeg, hogy a cső végére szerelt csősúly előre vagy hátra állításával ezt a hullámot szinkronba tudjuk hozni. Vagy legalábbis minimalizáljuk a hatását.
Ezt a teszteléskor akaratlanul is bebizonyítottam magamnak. Hiszen 0,1mm állítással (öt osztásonként teszteltem) néha teljesen megváltozott a szóráskép és néha a szórás középpontja több cm-t is elmozdult. Sőt olyan is volt, hogy egy beállítás után a lövés csoportokat a cél egyik oldaláról a másikra tette át. Általában 3-as vagy 5-ös csoportokat lőttem. Ezekből a lőlapokból teszek fel majd ide is. És a készült videóba is.

Mikor lehet szükség a MitaPoint csőtunerekre?
Leginkább precíziós lövészetnél. F-class versenyeknél. Vagy minden olyan esetben, ha nagyobb távolságon szeretnénk pontos találatot elérni. Ezek többnyire támasztott lövések. Fekvő vagy ülő pózban alátámasztott fegyverrel. De több esetben kiderült hogy álló pózban is segít a lövésznek a stabil tartásban. Ezek a nyilvánvaló esetek, de van egy ennél sokkal gyakoribb és érthetőbb ok is. 

Például amikor egy bizonyos olcsóbb és könnyen beszerezhető de alapvetően stabil lőszerből szeretnéd kihozni a maximális teljesítményt.

Én is akkor kezdtem a csőtunerek iránt érdeklődni amikor nem lehetett kapni olcsóbb, de jó minőségű lőszert a 22LR-hez. Sőt igazából alig valamilyen lőszer volt kapható. Ráadásul a 22LR kaliberek nagyon érzékenyek a lőszerre. Az én puskám is (Tikka T1x) csak néhány lőszert tolerál.
A csőtuner erőssége, hogy egy adott lőszerhez be lehet állítani és utána a drága lőszereket megszégyenítő szórásokat lehet vele lőni. Bár nyilván drága lőszerhez is be lehet állítani és akkor azzal még jobb szórást lehet lőni. 🙂 De eddig főként olcsóbb lőszerekkel teszteltem. És az eredmény olyan lett, hogy nem érzem indokoltnak a drágább lőszerek beszerzését. 🙂 
Ez elég fontos mivel a drágább lőszerek akár 3-4szer annyiba kerülnek mint egy olcsóbb lőszer és beszerezni sem mindig könnyű.
Ezért kicsit kutattam az interneten a csőtunerek után, hogy milyen megoldások léteznek és azokat hol lehet beszerezni.
Hamarosan rá kellett jönnöm, hogy a legtöbb megoldás valamiért nem tetszik. De ha tetszik is, nagyon drága beszerezni és sok gyártó nem is szállít Magyarországra.
Szóval felkutattam a netet az elérhető információk után, aztán leültem a rajzasztalhoz és megrajzoltam a MitaPoint csőtunerhez az első vázlatokat. Azt egyeztettem egy forgácsoló szakemberrel ami után megint módosítottam a rajzot. Szóval nagyon sok apró módosításon ment át a csőtuner az első prototípusig. Sajnos a szakember eléggé telítve volt munkával így az első tesztelhető példány is lassan készült el. De amikor elkészült egy nagyon korrekt, precíz alkatrészt vehettem át.

 

És végre ki is próbálhattam.

A próbához végül két napra lett szükség és a Proshooting lőtéren került rá sor.
A felszerelés egy Tikka T1x 22LR puska volt.
A lőszerek SK Standard Plus, Blazer, SK Rifle Match, CCI Standard.
A céltávcső egy Discoveryopt LHD 6-24×50 SFIR FFP-Z.

A teszteléshez használt tuner egy prototípus volt. Még a skála osztását is én ragasztottam fel és csak papír öntapadós matrica volt, de a célnak tökéletesen megfelelt. Főként mert így kiderült, hogy az első körskála nem volt jól használható. Hiszen a lőtéren megszenvedtem azzal, hogy leolvassam a parányi számokat. Úgyhogy kicsit módosítottam a számozást. Amit a végső simítás során ismét módosítottam. 🙂 A végső gravírozott számozás már az elkészíthetőséget is figyelembe vette.
Az alap beállítástól befele kezdtem tekerni a súlyt. A tuner egy teljes fordulattal 1mm-t mozdult el. 50 osztás volt a skála. Egy osztás 0,02mm állításnak felelt meg. Én 5 osztásonként állítottam a tunert minden csoport után vagyis 0,1mm-t. De még ilyen parányi állítás is jól látható változást hozott a csoportokba. Néha két állítás közt a találati csoport közepe több cm-t is elmozdult és voltak szűkebb és nagyon nagy szórások is. Szóval egyértelmű volt, hogy hatással van a csőtuner a találatokra.

Végül azért kellett két nap a teszthez, mert az első tesztelési nap egy szombati napra esett, későn értem a lőtérre és alig egy órám volt zárásig. Ezen az első napon mindössze egy alap tesztre volt lehetőségem és a lőtéri lőlapokra lőttem. A lőtéri lapokon csak pöttyök voltak. Így azokra lőttem. És ezen a szombati napon mindössze 16 sorozatot tudtam lőni az SK Standard Plus lőszerrel ami egy teljes fordulat és 5 nagyobb osztás. Ez a beállítási tartomány kb. fele. Videó felvételt sem tudtam készíteni, de már ez a nap is nagyon ígéretes volt. A következő tesztre egy szerdai napon kerítettem sort. Itt már saját lőlapokat használtam és videó felvétel is készült a tesztekről.

Ekkor a Blazer lőszerrel kezdtem a tesztet ami ígéretes volt mert 50m esetén tuner nélkül is szép szűk csoportokat tudtam lőni vele, de sajnos 100m esetén a szórás teljesen szétesett. Reméltem, hogy ezen a tuner tud változtatni.

Tévedtem. Sajnos a Blazer szórásán 100m esetén még a tuner sem tudott segíteni. Olyan 130 lövés után feladtam a tesztelést a Blazerrel. Nem sikerült egyik beállításon sem értékelhető szórást lőni. 5 lövéses csoportokat lőttem minden csoport után állítottam egy picit (5 osztást vagyis 0,1mm-t) a tuneren. 50m esetén szűkebb csoportot tudtam lőni mint tuner nélkül, de 100m esetén nem sikerült jó szórást lőni. Bár szűkebb lett a szórás mint tuner nélkül, de nagyon messze volt az elvárttól.

Persze ennek több oka lehet. Talán az egyik, hogy a Blazer csőtorkolati sebessége hangsebesség felett van és kb. 50m körül esik hangsebesség alá (puskától és csőhossztól függően) és talán ez zavar bele nagyon a 100m-es szórásba. Nem tudom, de nem is kutatom. Hisz a CCI Standard hasonló árban, de kiválóan teljesített.

Blazer 22LR

Az SK Standard Plus kiválóan helytállt.

Mivel a Balzer nem váltotta be a reményeket kb. 130 lövés után inkább az SK Standard Plus lőszerrel folytattam a tesztelést.

SK Standard Plus tesztjéhez visszaálltam arra a beállításra ahol a legelső teszten (még szombaton) be kellett fejeznem. Pár ellenőrző lövés után elkezdtem a tesztelést és ezzel a lőszerrel 100m-en is látványosan jobb csoportokat tudtam lőni mint előtte a blazerrel. Természetesen voltak jó és rosszabb csoportok, de a különbség nagyon látható volt.

A jobb oldalon látható lőlapon 6 csoportot láthattok amit a fenti lőszerrel lőttem 100m-re. Ezen a napon több ilyen lőlapot lőttem tele, de ide csak ezt a lapot tettem ki mert ezen van az aznapi legjobb csoport is. 🙂
Minden csoport után átállítottam a tunert. A legjobb csoportot ki is értékeltem.

A legjobb csoport mérete 0,32MOA. Legalábbis eddig ez a legjobb csoport és ez a legjobb csoport amit eddig ezzel a puskával valaha is lőttem 100m-re. De talán még ennél lesz jobb. 🙂

Ez a csoport a 21. sorozat volt a teszten. Vagyis NAGYON SOKAT kellett lőni ameddig ide eljutottam. De megérte. :-). És ezen még lehet finomítani, hisz 5 osztásonként állítottuk a csőtunert. Szóval 1-2 osztást még lehet állítani jobbra és balra is és ezzel tovább finomítani a beállítást, már ha szükséges. Nekem annyira nem fontos. 🙂

Számomra tökéletesen bizonyítást nyert, hogy a MitaPoint csőtuner nagyon hatékony segítség a precíz és pontos lövésekhez. 🙂

De természetesen kíváncsi voltam, hogy más lőszerekkel mi lesz az eredmény. Így a fenti csőtuner beállítással még kipróbáltam az SK Rifle Match és a CCI Standard lőszert is. És ezekkel is kiváló csoportokat tudtam lőni.
Konkrétan az SK Rifle Match lőszerrel eddig nem sikerült olyan csoportot lőni mint a Standard Plus lőszerrel de most még jobb is ment és ugyanazzal a beállítással mint az SK Standard Plus esetében. Tehát lehet, hogy át fogok térni a piros SK használatára. 🙂 Bár a sárga lőszer olcsóbb és az eltérés elenyésző.

SK Standard Plus 40gr.

A tuner hamarosan elérhető lesz a webboltomban (előrendeléssel, mert a tuner adapterét az adott cső végén levő menethez kell legyártani. Az én puskámon (Tikka T1x) a csővégi menet 1/2″x20.
MitaPoint Csőtuner a pontos találatért

De tényleg csak elvetemült lövészeknek javaslom a csőtuner beszerzését. Az első beállítás kicsit sok lövést kíván (akár 100-150 lövés) és ezt egy másik lőszertípusnál jó eséllyel meg kell ismételni. Ezért érdemes egy olyan olcsó, de lehetőleg stabil teljesítményű lőszert választani, amit könnyű beszerezni. Nekem három ilyen lőszer van. Az egyik az SK Standard Plus ami alapvetően is jó lőszer az én puskámhoz 50m esetén, de ennek ellenére valamiért 100m esetén teljesen széthullik a szórás csőtuner nélkül. A másik ilyen lőszer a CCI Standard. Ez is remek teljesítményt nyújt 50m esetén (sőt jobbat mint az SK), de 100m távolságon kifejezetten katasztrofális a szórás ezzel a lőszerrel. Természetesen a CCI Standard lőszerrel is kipróbáltam a csőtunert. A szórás 100m-en nagyon jó lett de nem érte el a két SK szórását. Kis finomítással szerintem az CCI Standard lőszerrel is az SK lőszerekhez hasonló szórást lehet lőni. Sajnos a teszt alkalmával nem volt nálam elég a CCI lőszerből, így ezzel nem tudtam teljes tesztet lőni.

Viszont ha sikerült 3-4 lőszerhez beállítani a csőtunert és minden lőszerhez feljegyezni a megfelelő beállítást, akkor később csak be kell állítani a csőtunert ahhoz a lőszerhez, amit épp használni akarunk. 

Persze akkor már nem hivatkozhatok a technika hibájára, ha rosszat lövök. 🙂

Rendelhető

€180

MitaPoint Csőtuner a pontos találatért

Mire való a csőtuner?

Lövés közben a csőben növekvő nyomás aminek az útját a még a csőben levő lövedék elzárja egy kis hullámot indít be ahogy a csőben halad előre és ez a hullám ahogy a lövedék elhagyja a csövet egy kis ostorcsapáshoz hasonló hullámban végződik. Ez a parányi harmonikus hullám már pont elég, hogy nagyobb távolságokon akár több cm-el is nőjön a szóráskép.

Beállíthatósága:

  • osztások száma: 50
  • számozás: 0-9
  • teljes fordulat: 1mm
  • egy osztás: 0,02mm
  • fő (számozott) osztások: 0,1mm

Kinek javaslom a csőtunert?

Főként sportlövészeknek vagy olyanoknak akik nagy távolságra szeretnének nagyon pontosan lőni. Természetesen a lövész képességei is fontosak a pontosság szempontjából, de már nem a technika lesz a szűk keresztmetszet. 🙂

Ha egy olcsóbb vagy könnyebben beszerezhető lőszerrel szeretnél pontosan lőni Így megspórolhatod a sokkal drágább lőszereket. Vagyis SOKKAL többet tudsz lőni ugyanazért a költségért. :-). Ráadásul a csőtuner ára is megtérül.
Például én teszteltem (22LR kaliberben) SK Standard Plus lőszerrel ami harmadába kerül mint az Eley Tenex. És szórásban nincs különbség. Továbbá teszteltem CCI Standard lőszerrel ami majdnem a negyede árban mint az Eley Tenex. Tehát 22LR lőszer esetén olyan 500 lövés alatt megtérül a csőtuner ára. Nagyobb kaliberek esetén sokkal hamarabb.

Hogyan működik

A csőtuner adaptert a puskacső végére kell felcsavarni. Meg kell húzni. A menetbekezdés miatt az adapteren látható jelzővonal nem biztos, hogy a felső holtpontban lesz.
A csősúly amit az adapterre csavarunk fel egy rugó ellenében kotyogásmentesen állítható. Az első beállításnál a érdemes az adaptert és a csősúly elejét elvágólag beállítani és ott kezdeni a belövést.

Beszerzés részletei

A csőtuner adapter részét a megrendelés után gyártjuk le, hisz a cső végén a menet fegyverenként is változhat. Ezért a szállítási idő hosszabb mint egyéb raktáron levő termék esetén. Ez többnyire plusz egy hét maximum 2 hét. A megrendelés után pontosítjuk. Megrendeléskor mindenképp írd meg milyen menet van a puskacső végén, mert az adaptert ehhez gyártjuk le.

MitaPoint csőtuner - csősúly
MitaPoint csőtuner - csősúly
MitaPoint csőtuner - csősúly
MitaPoint csőtuner - csősúly
MitaPoint csőtuner - csősúly
MitaPoint csőtuner - csősúly

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Feliratkozással időben fogsz értesülni az akciós lehetőségekről. Csak nagyon ritkán 1-2 havonta küldünk hírlevelet és nagyobb ünnepeken.

Köszönjük. Sikeres feliratkozás. :-)