Egyre gyakrabban kapok céltávcső felszerelése témában olyan megkeresést, hogy

  • “Felszereltem a céltávcsövet (nem biztos, hogy Discovery-t, hanem bármelyiket) és nem tudom beállítani.”

  • “Nem oda lő ahova kéne és nem tudom addig tekerni mert nem megy tovább.”

  • “Hogyan tudom optikai tengelybe állítani?”

És hosszan folytathatom a sort.
A probléma nagyon sok összetevős. Az esetek túlnyomó többségében a használt szerelék sem túl jó választás, de amikor a lövész akadályokba ütközik jönnek a házi megoldások. Amivel nem volna baj, ha némileg tudatos volna a próbálkozás.

Akkor kezdjük az elején. Hosszú lesz, szóval ez van. 🙂

Mivel kezdjem a céltávcső felszerelését?

Mielőtt bármelyik távcsövet felraknánk érdemes optikai tengelybe állítani. Tudom, ez nagyon ritkán merül fel, sőt a legtöbben nem pazarolják rá az időt.
Ezzel egy gond van. Felrakod és nagyon ellő valamerre. Jól beletekersz és koppan. Vagyis ütközésig tekered. Nos ez egyik távcsőnek se nagy öröm. Távcső típustól és minőségtől függően ez akár hibát is okozhat. Szóval ha lehet kerüljük el. És erre az a legjobb megoldás, ha mielőtt felraknád a csövet optikai tengelybe állítod (legalább nagyjából). Így annyit minimum tudni fogsz, hogy minden irányba van helyed tekerni. Tehát elkerülöd a koppig tekerést.

Mi az az optikai tengely?

Nagyon leegyszerűsítve. A távcső külső tubusán belül a tornyok alatt van egy belső tubus. Ez a belső tubus tartalmazza a szálkeresztet. Amikor a tornyot állítod (klikkelsz) ezt a tubust tologatod. Csakhogy ennek a tubusnak a mozgástere korlátozott. Egy irányból valami rugó a másik irányból a tornyok csavarjai tartják helyben.
Na ennek a két tubusnak/csőnek kell egy tengelyben lennie. Vagyis a nagy csövön belül (külső tubus) a kis tubusnak pont középen kell lennie. Vagy legalábbis erősen javasolt. 🙂

Nem. Gyárilag többségében nincsenek beállítva a távcsövek. Sőt van amelyik teljesen el van tekerve. Tehát ha új a távcső, akkor is elsőként ezt nézd meg.

Céltávcső felszerelése videó

Ha valamiért nem töltődik be a videó ITT Céltávcső felszerelése légpuskára megtalálod.

A videóban egy T-Eagle ER 6-24x50SFIR vagy T-Eagle ER 4-16X44SFIR céltávcső látható. Ami az egyik legjobb választás nagyobb távolságú precíziós lövésekhez és ár/érték arányban verhetetlen.

Hogyan tudom ellenőrizni, hogy a távcső egy tengelybe van-e állítva?

Nos ez sokkal egyszerűbb mint hiszed. Bár a nagyon minőségi távcsövek esetében egy bonyolultabb megoldás van, de most nem azokkal a távcsövekkel foglalkozunk.

Először is vegyél elő egy kis tükröt (vagy állj a fürdőszoba tükör elé) és a távcső front tubusát fektesd rá. Vagy tedd a kis tükröt az asztalra és a frontlencsével lefelé állítsd rá a távcsövet.
A parallaxot állítsd végtelenre.
Nézz bele fentről. Kevés fény jut be, de azért ha sötéten is, látni fogod a szálkeresztet. És jó eséllyel tőle eltolódva, a szálkereszt fordított képét. Világítós szálkereszt esetén egyszerűbb az élet. Kapcsold fel a világítást a legkisebb fokozaton.
Most a felső klikktornyot tekerd addig ameddig a vízszintes szálkereszt képe fedésbe nem kerül a tükörképével.
Azután az oldalsó klikktornyot tekerd addig ameddig a függőleges szálkereszt fedésbe nem kerül a tükörképével.

És a távcső nagyjából optikai tengelybe van állítva. A célnak tökéletesen meg fog felelni, ha ennyire beállítod, mivel úgyis el fogod tekerni valamennyire belövéskor.
Ettől függetlenül ha ez megvan, itt érdemes a távcsövet nullázni. Vagyis a tornyon a két klikktorony skáláját nullára állítani. Nem a klikktornyot kell eltekerni, miután végre optikai tengelybe állítottad, hanem a számozott, vonalkázott gyűrűket kell a nullához állítani. Általában a klikktorony kupakjának a csavarját kell kicsavarni a kupakot levenni és úgy visszarakni, hogy a torony jelzéséhez kell állítani a klikkupak a nulláját. Nézzétek meg a távcső használatiját, vagy sok Discovery távcsőhöz csináltam videót, amiben ezt megmutatom hogyan kell. Más típusok esetén meg a forgalmazót kérdezzétek meg.

A céltávcső felszerelése

És akkor jöhet a felszerelés. A lehető és otthoni körülmények közt is elérhető legprecízebb felrakást fogom leírni. De hangsúlyozom, hogy otthoni körülmények között.
Először a szerelék gyűrű felső részeit szedjük le és rakjuk félre.
A szerelék alsó részét (két részes szerelék esetén részeit) szereljük fel a puska szereléksínre ügyelve, hogy két részes szerelék esetén a szorító csavarok egy irányba legyenek. Még ne szorítsuk meg mert állítani kell.
A puska legyen állványon vagy valahogy rögzítve, de úgy, hogy bele tudjunk nézni a távcsőbe.
Az alsó részbe rakjuk be a távcsövet a torony a két gyűrű közt legyen, ha ez lehetséges (oldjuk meg, hogy ez lehetséges legyen). Nézzünk a távcsőbe úgy, ahogy majd lőni fogunk. Vagyis a pofadékhoz nyomjuk oda az arcunkat és úgy nézzünk a csőbe. A szálkereszt élességét az okulárral állítsuk be. A cél élessége még nem fontos. A szálkereszt legyen éles ahogy lőni fogunk (szemüvegben vagy anélkül). Ha a szálkereszt éles nézzük a betekintést. Teljes éles szélű képet lássunk a távcsőben. Ha van parallax állítsuk élesre a célt. Ha nem jó a betekintés akkor toljuk előre vagy hátra a csövet. A távcsövet állítjuk az arcunkhoz, nem az arcunkat tologatjuk kényelmetlenül előre vagy hátra. Ha kell a szereléket is igazítsuk meg. Lehetőleg a torony és a szerelék között legyen egy kis hely és ha egy mód van rá a torony mind a kettő oldalán ugyanannyi legyen a hézag. Szóval beállításkor ezért kell a szereléket is előre vagy hátra tologatni, ezért nem szorítjuk rá erősen.
Ha megvan a betekintés és kényelmes a fogás is, rögzítsük a szerelék alját. A távcsövet egy pici szigszalaggal jelöljük meg a szerelék mellett közvetlenül. Így könnyen vissza tudjuk rakni majd.
A távcsövet tegyük félre és a szerelék aljra tegyünk keresztbe egy vízmértéket. Lehet szemre is, ha nincs vízmérték, de ha jól akarjuk beállítani érdemes tudni, hogy a puska függőlegesen áll-e. Ha a puska függőleges tegyük be a távcsövet a szerelék aljába figyelve a szigszalag jelölésre.
A távcső elé (lehetőleg ahol már éles a kép) lógassunk egy függőónt (madzagon egy kulcscsomó vagy valami hasonló).
Most a szerelékre a távcsőre finoman tegyük rá a szerelék felső részét. Ne húzzuk még erősen rá.
A távcsőbe nézve forgassuk úgy a távcsövet, hogy a függőleges része a szálkeresztnek a függőón madzagján fedésben legyen. Türelemjáték de ez elég fontos. Bár sok ismerősöm szemre csinálja. Sokszor én is. És akkor ferde is lesz a szálkereszt. :-). Ha jól akarom feltenni én is függőzök.
Ha függőben van a távcső finoman húzzuk meg a szerelék csavarjait. Mindig mindet egyesével fokozatosan. Ügyelve, hogy a függőtől ne forduljon el a cső.

Belövés

Golyós puskához érdemes hidegbelövőt használni. Talán a Bushnell univerzális hidegbelövő a legjobb választás. De ne legyen senkinek illúziója. Ez csak az első pár lövést spórolja meg. Kb arra jó, hogy az első lövések is eltalálják a lőlapot. :-). De alapvetően azt javasolnám, hogy amennyiben nincs benne gyakorlatuk inkább szakemberre bízzák a belövést. Nagyon sok hibát/idegességet meg lehet spórolni
Légpuska esetén viszont egyértelműen a lövés a megoldás.
Vagyis töltesz és megcélzol egy 10m-re kirakott jó nagy célt. Pl egy pizzás doboz egy jó nagy kereszttel. :-). Természetesen rendesen letámasztott fegyverrel vagy belövő állványról. A lehető legjobban ki kell zárni az emberi hibalehetőséget. De a fegyver fogásának és a céltávcső betekintésének a leendő használathoz a lehető leginkább hasonlónak kell lennie. Visszarúgásos fegyver esetén semmiképp sem javaslom a satut. Mindenki saját felelősségére.
Két eset lesz. Az egyik, hogy jó közel lesz a becsapódás (fél mildoton belül) a célhoz. Akkor lősz még egyet. És ha lyukba lyuk  (10m esetén jól letámasztott fegyvernél ez majdhogynem elvárás), akkor minden rendben. Kiraksz egy célt a belövési távolságra rálősz, klikkel ráállsz a lövésre és majdnem készen vagy. Jöhet az ellenőrzés.

De ha nagyon elmegy a lövés, két eset van. A függőlegeshez közel lősz, csak nagyon fölé vagy alá, akkor nincs nagy gond. Vagy dönthető a szereléked és döntöd előre vagy hátra. Ha nem dönthető a szerelék, jöhet a hézagolás.

Hézagolás
Ha nagyon alá megy, akkor a hátsó gyűrűbe kell egy fényképező film darabot (petpalack csík, sörösdobozból kivágott csík) tenni a tubus alá, ha nagyon fölé akkor előre (ez nem jellemző, esélyes, hogy valami egyéb gond van, lehet, hogy meg kell cserélned az első és hátsó szereléket, ha kétrészes a szerelék).
A lényeg, hogy addig hézagolj, ameddig a belövési pont közelébe nem megy a lövés. Ha megvan pár klikkel beállítod a távcsövet és pontos. Jöhet az ellenőrzés.

Ha nagyon (több mildotnyit) oldalra megy el a lövés az bonyolultabb mert a rossz szereléktől a nem megfelelő felszerelésig bármi lehet. Első körben ellenőrizni kell a szerelék fegyversínbe fogott prizmáit nem került-e valami a szorító alá.
De érdemes még egy közeli és távoli lövést is leadni, hogy nem áll-e keresztbe nagyon a távcső.  Ezt az ellenőrzés részben jobban kifejtem. De ha oldalra visz el nagyon és a felszerelés jó az jobbára szerelék vagy sín probléma. Például utólag bemart nem elég pontos sín.

Ellenőrzés

Kiraksz egy célt a belövési ponttól jóval messzebb és közelebb is. Rálősz mind a kettőre. Ha a három lövés egymás felett van és nem megy el oldalra, akkor elfogadhatod, hogy nagyjából jó felszerelés és a belövés. Használd egészséggel. Ha az egyik jobbra húz a másik balra akkor a távcső esélyesen keresztbe áll.

Ha a távcső keresztbe áll, azt sokkal nehezebb korrigálni. Első körben mindenképp ellenőrizd, hogy a szerelék fixáló csavar rendesen vissza van-e csavarva és érdemes ezt a gyűrűt hátra rakni amelyikben a csavar van. És azt is nézd meg, hogy az alsó szorító prizmák egy oldalra esnek-e. Továbbá érdemes nagyon precízen végignézni a szerelék felszerelési pontjait nincs-e valami apró kosz a sín és a szorító prizma közt.
A másik gyakori hiba, hogy a gyűrűben a hézagoló elcsúszik oldalra és ezzel a távcsövet eltolja a másik irányba. Ezeket ellenőrizzétek.
Ha alapvetően minden rendben a felszereléssel mégis keresztbe áll a keresztbe állást lehet korrigálni a prizma és a sín közé tolt nagyon vékony italos doboz csíkkal. Pepecs munka. Arra figyeljetek, hogy mindig a fix oldali prizma alá tegyetek ilyen hézagolót. 🙂 A másik oldalra semmi értelme. Ez természetesen kétrészes szerelék esetén lényeg. Egyrészes szerelék esetén jobb ha cseréljük a szereléket.
Ilyen helyzet ritkán áll elő. Annyira ritkán, hogy szinte biztos, hogy a felszerelésnél valamit rosszul csináltunk. Tehát elsőként mindig a teljes felszerelést ellenőrizzük. Sőt az első és hátsó gyűrűt is megcserélhetjük.

Nos, ha a fenti lépéseket végigcsináltátok és minden rendben, akkor van egy belőtt puskátok. Szóval jó szórakozást és pontos talatokat.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Feliratkozással időben fogsz értesülni az akciós lehetőségekről. Csak nagyon ritkán 1-2 havonta küldünk hírlevelet és nagyobb ünnepeken.

Köszönjük. Sikeres feliratkozás. :-)